O srážlivosti látek

 

 
Srážlivost látek

 

Že se látky srážejí, si povšimne asi každý kdo měl v životě jakékoliv oblečení :) a stejně jako například to, že maso se spéká, je to věc kterou těžko změníme :).

Jakou srážlivost ale předpokládat? Jak správně srážet? Prát či neprat před šitím? To už jsou poněkud záludnější otázky a bohužel na ně není jednoznačná odpověď.

Začneme-li tím jednoznačejším, pak tedy syntetické materiály (polyester, polyamid aj.) se obvykle nesráží vůbec, z důvodu srážení není třeba je před šitím prát (důvody hygienické nechť každý uváží dle svého). Pokud máte vymyšlen projekt, který kombinuje hodně barevně odlišné látky, nebo např. s kontrastními lemovacími gumičkami je dobré vyzkoušet zda nebudou výrazněji pouštet (stačí namočit odstřižek do umyvadla s teplou vodou a práškem a hned uvidíte, případně pak položit na bílý ubrousek).

Přírodní materiály už tak jednoznačné nejsou a látky s vysokým podílem bavlny, lnu, bambusu aj. mají vyšší srážlivost a aby to bylo ještě veselejší při stejném podílu např. bavlny může mít  každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. 

Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%! Také gramáž může ovlivnit celkovou srážlivost ve smyslu, čím hutnější látka, tím výraznější může být její srážlivost. Přírodní materiály zkrátka nemají tak unifikované parametry jakých lze dosáhnout u materiálů syntetických, každý tak musí volit rozumný poměr pro a proti při výběru materiálu a zohlednit své priority. I z těchto důvodů rozhodně nekupujte látky přesně na centimetr, jak vyžaduje váš projekt, ale ponechte si pár cm tzv. "fóra".

Pro výrobu jsou samozřejmě zavedené určité postupy a odšívání zkušebních vzorků, kde se vychytá mimo jiné i úprava střihu právě vzhledem ke srážlivosti (každý výrobce má svůj způsob, v naší výrobě unuo.cz častokrát odšijeme až 20 zkušebních vzorků), při zakázkách je také možno vyprat zkušební vzoreček z materiálu (např. 10x10cm ) a porovnat se srážlivostí materiálu na kterou byl střih koncipován. 

Pro tzv. domácí výrobu není až takový problém látku vyprat před šitím a například kroutivé okraje úpletů zafixovat škrobem ve sreji apod. 

Způsobů je mnoho a každá švadlenka si musí zvolit, který je pro ni ten nejvhodnější, aby výsledky byly co nejlepší.

Zde si můžete poslechnout názory a důvody jak na testování a srážení před šitím.

  
cara3   cara3
Caramilla - guru domácího šití, která se přiklání k praní před šitím a poradí jak to udělat, aby se vám i vypraný materiál dobře šil: ČLÁNEK ZDE 
 
Profi krejčová Daniela Bastlová vám zase vysvětlí proč se při zakázkovém šití a módní tvorbě rozhodně nikdy nepere metráž před šitím: SHLÉDNOUT VIDEO ZDE
 

Jak to chodí u Julči: Unuačky látky také zkouší a to tak, že pokud máme zcela nový materiál obvykle 1 metr vypereme, ušijeme výrobek který nosíme a samozřejmě rovněž pereme a pokud jeví obvyklé známky nošení ve všech ohledech jako srážlivost, stálobarevnost, žmolkování a hlavně se příjemně nosí zařazujeme ho do nabídky (a nebo také ne - viz. naše dlouhé hledání zakázkových tisků na bavlny).

 
Takhle to vypadá když to u Julči neprojde :(   Tady si látky čekají na svůj test, jako u maturit :)

 

U látek a dodavatelů, kteří jsou již stálicemi kontrolujeme zkušebním vypráním už pouze namátkově několik látek z dodávky.

Při jakékoliv reklamaci nebo dotazu od vás zákaznic vždy zkoušíme tu konkrétní látku které se problém týká (máme-li ji ještě k dispozici). 

prani-7   prani-5
Někdo dělá zářezy na pažbě, Julča šmik za každé vyprání  :)   Poznámky přímo na látce u nového materiálu

 

Ať už se rozhodnete před šitím neprat, prát či testovat jiným způsobem, z hygienických důvodů Julča apeluje na vyprání jakéhokoliv kusu oblečení před jeho prvním nošením :).

Pokud máte nějaké nejasnosti, nebo se vám nezdá konkrétní látka napište nám na info@unuodesign.cz, nebo na náš on-line chat a přijdeme tomu na kloub společně ;-)

Vaše Julča a její Unuačky

JULCA_FINAL_barevna